Ak chcete mať dlhé vlasy, je pochopiteľné, že kým dosiahnu požadovanú dĺžku, nebudú vždy vyzerať tak, ako si predstavujete. Môžu vás napríklad trápiť takzvané baby vlásky, ktoré sú neklamným dôkazom toho, že vám rastú nové pramene, ale môžu vám skomplikovať snahu vyzerať upravene. Ako sa s nimi teda vysporiadať?
S vlasmi to nie je takmer nikdy jednoduché. Buď vypadávajú a nie sú dostatočne husté, alebo dorastajú, ale v počiatočnom štádiu, keď sú naozaj krátke, sa veľmi ťažko upravujú. A to aj vtedy, keď sme radi za ich hojný rast.
Nové vlasy, ktoré sa často objavujú okolo čela a na spánkoch, sa nazývajú baby hair. Môže ich byť niekoľko, ale môžu to byť aj viditeľnejšie chumáče, ktoré jedného dňa prerastú do plnej hrivy. Je preto pochopiteľné, že nie je žiaduce ich strihať. Ako im však dať nejaký tvar a poriadok, aby ich ľudia nepovažovali za kučeravé vlasy?
Baby vlásky sú znakom zdravého rastu vlasov. Ako na to? Odpoveď nájdete v článku.
Čo sú to baby vlásky?
Baby vlasy sa môžu vyskytovať po celej hlave, ale najčastejšie ich možno spozorovať na okrajoch vlasovej línie. To znamená pozdĺž uší a na čele. Niekedy sa nazývajú aj podrasty. Jednou z ich najväčších nevýhod je, že majú tendenciu trčať do všetkých strán a dajú sa len minimálne upraviť. V dôsledku toho môžeme vyzerať menej upravene. Aj na to však existuje niekoľko jednoduchých trikov.
Ako na baby vlasy?
Tipy na úpravu baby vlasov | Popis |
---|---|
Maskara na baby vlásky | Použite priehľadnú riasenku alebo gél na zafixovanie. |
Suchý šampón | Nasprejujte, prečešte – skrotí nepoddajné vlasy. |
Lak na vlasy a hrebeň | Nasprejujte lak na hrebeň, prečešte pre lepšiu úpravu. |
Maskara na baby vlasy
Jedným z najnovších trendov sú špeciálne maskary na baby vlasy, ktoré môžu byť úplne priehľadné. To znamená, že výrobok nemusí byť pri aplikácii na vlasy vôbec viditeľný a pomáha vlasom okolo tváre a okolo uší ľahšie splynúť s dlhšími vlasmi v okolí. A vďaka tomu na seba nebudú toľko upozorňovať.
V prípade, že nemáte priehľadnú riasenku, alebo ak sa vám nepáči, že vám každú chvíľu dochádza, môžete staviť aj na obyčajný priehľadný gél na vlasy, ktorý nanesiete v primeranom množstve na čistú kefku riasenky. (V kozmetických potrebách si môžete kúpiť aj jednorazové kefky na riasenku, takže ich budete mať doma celú zásobu).
Suchý šampón
Ďalšou možnosťou je použiť suchý šampón na vlasy a nastriekať ho tak, ako ste zvyknutí. Ak suchý šampón po chvíli trochu zapracujete do vlasov, mal by skrotiť tie krátke, inak nepoddajné vlasy.
Lak na vlasy a hrebeň
Detské vlasy nepotrebujú extra tupírovanie, aby sa udržali na mieste, preto môžete vyskúšať jednoduchý trik s lakom na vlasy, ktorý nastriekate na hrebeň a ten potom ihneď prečešete cez vlasy. Možno to budete musieť urobiť niekoľkokrát za sebou, ale vlasy by mali byť viditeľne upravenejšie.
Na čo nezabúdať pri starostlivosti o vlasy?
Aby boli vaše vlasy v perfektnom stave a dobre rástli, nezaobídete sa bez dodržiavania niekoľkých ďalších krokov, medzi ktoré patrí správne nastavená rutinná starostlivosť. Veľmi dôležitá je pre ne napríklad stabilná a bohatá vnútorná výživa, pri ktorej by sa mal klásť zvýšený dôraz na vitamíny, bylinky, minerály a mnohé ďalšie látky, ktoré sú dôležité aj pre normálny vzhľad pokožky a nechtov. Môžete napríklad vyskúšať viaczložkový výživový doplnok na podporu upraveného vzhľadu, ktorý je založený na prírodnej báze.
V zložení doplnku stravy hľadajte tieto látky:
- Pivovarské kvasnice
- Kolagén
- Vitamíny skupiny B
- Metionín
- Zinok
- Žihľava dvojdomá
A mnoho ďalších.
Vlasom určite pomôže aj to, ak budete používať šetrnú vlasovú kozmetiku bez silikónov, parabénov a sulfátov. V prírodnom šampóne môžete hľadať predovšetkým látky, ako sú kofeín, šťava z aloe vera, žihľava, lopúch a chmeľ. Okrem toho sa žiadny šampón nezaobíde bez kondicionéru, ktorý v tomto prípade môže obsahovať kofeín, panthenol alebo kurkumu. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa odporúča zaradiť do programu aj použitie prírodného tonika, ktoré pomáha oživiť a posilniť vlasy, čím prispieva k ich zdravšiemu a lesklejšiemu vzhľadu.
Nezabúdajte tiež, že vlasy sa poškodzujú každodenným umývaním (aj horúcou vodou), odfarbovaním, stresom alebo nadmerným tepelným stylingom, pri ktorom nepoužívate ochranu pred vysokými teplotami.