Suchá pokožka: Tipy, ako sa jej zbaviť raz a navždy

Extrémne suchá pokožka nám môže spôsobovať nepríjemné pocity. Okrem toho, že sa na nej rýchlejšie vytvárajú vrásky, nevyzerá príliš esteticky. Či už ide o suchú pokožku na hlave alebo na celom tele. Aby ste sa jej raz a navždy zbavili, pozrime sa, čo vám pomôže.

Ľudia sa delia nielen podľa vzdelania a záujmov, ale aj podľa kvality vlasov alebo typu pleti. Zatiaľ čo niektorí bojujú s akné a trvalou mastnotou, iní by dali všetko zlato sveta za hladkú, hydratovanú a vyživenú pleť.

Aj keď je veľa vecí spôsobených genetikou, ktorú nemôžeme ovplyvniť, môžeme veľa urobiť výberom správnej starostlivosti. Ak dáme svojej pokožke a vlasom presne to, čo potrebujú, budú zdravé a krásne na prvý pohľad. A ak nie? V takom prípade sa slabá, ale aj celkom uspokojivá kvalita oboch značne zhorší. To isté možno uplatniť na suchú pokožku u detí. Jediný rozdiel je v tom, že musíme siahnuť po výrobkoch určených pre deti. (Ak máte pochybnosti, navštívte kožného lekára alebo dermatológa, ktorý vám dobre poradí.)

Ako však zvládnuť primárnu starostlivosť o suchú pokožku? V nasledujúcich odsekoch sa pozrieme na možnosti, ktoré máte k dispozícii.

suchá pokožka

Ako vzniká suchá pokožka – príčiny

Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať nelogické, so suchou pokožkou sa nerodíme. Môžeme si ju pomaly vypestovať nedostatkom vitamínov v strave, zlou starostlivosťou alebo chorobou.

Suchú pokožku môžu spôsobovať:

Špecializovaná kozmetika pre úspešný rast vlasov

Výrobky VLASIMO® boli vyvíjané s jasným cieľom - podporiť rast vlasov, zmierniť vypadávanie a výrazne oživiť vlasové folikuly na tvorbu nových vlasov.

NAŠTARTOVAŤ VLASY

 • Dermatitída
 • Seboroická dermatitída (vyskytuje sa vo vlasoch, na tvári a inde na tele)
 • Atopický ekzém
 • Psoriáza

Zmeny v kvalite vlasov a pokožky môžu nastať aj sezónne. Napríklad na jeseň a v zime, keď je vo vzduchu menej vlhkosti a pokožka musí bojovať s nepriaznivými vplyvmi počasia. Vlhkosť sa z pokožky pomaly vytráca aj v dôsledku starnutia.

Rozdiel medzi suchou a dehydrovanou pokožkou

Veľký rozdiel v starostlivosti o pleť môže byť aj to, či máte suchú alebo len dehydrovanú pleť. Ako však viete, s akým problémom sa stretávate? (Dehydratovaná pleť sa môže vyskytnúť aj u ľudí s mastnou alebo inak problematickou pleťou.)

extrémne suchá pokožka

Ak chcete zistiť rozdiel, stlačte si kožu na ruke alebo na inej časti tela. Po niekoľkých sekundách tlak uvoľnite a sledujte, za aký čas sa koža vráti na pôvodné miesto. Ak sa to stane okamžite, máte suchú pokožku. Ak dôjde k časovému oneskoreniu, znamená to, že pokožka je dehydrovaná a potrebuje vlhkosť.

Prejavy dehydratovanej pokožky:

dehydratovaná pokožka

 • Tmavé kruhy pod očami
 • Svrbenie
 • Matný vzhľad
 • Väčšia náchylnosť na jemné linky a vrásky, ktoré sa naďalej prehlbujú

Suchú pokožku spoznáte:

 • Suchá pokožka okolo nechtov
 • Biele šupiny
 • Začervenanie a podráždenie
 • Sklon ku kožným problémom (ekzémy, psoriáza…)

3 tipy, ako na suchú pokožku

Suchá pleť potrebuje správne ošetrenie a starostlivosť, aby bola zdravá a krásna. Nielen zvonka, ale aj zvnútra. Preto sa pozrieme na niekoľko tipov, ktoré vám s tým pomôžu.

Krém na suchú pokožku

Či už máte problém so suchou pokožkou u detí alebo dospelých, potrebujete siahnuť po kréme na suchú pokožku. Tieto produkty ju premažú, aby sa zlepšila jej pružnosť. Zároveň jej dodajú hydratáciu a vlhkosť, ktoré potrebuje na to, aby vyzerala pekne. Krémy pre staršiu pleť môžu byť obohatené aj o kyselinu hyalurónovú alebo koenzým Q10. Alebo aj exotickejšie ingrediencie, ako je napríklad sliz zo slimákov.

Dobre vám prospeje aj:
kokosovy olej na suchu pokožku

 • Kokosový olej
 • Bambucké maslo
 • Studený krém
 • Jojobový olej
 • Urea

Šampón na suchú pokožku hlavy

Suchá pokožka hlavy môže byť rovnako nepríjemná ako pokožka tela. Hlava vás môže svrbieť neustále alebo vás môže začať svrbieť pokožka hlavy. Špeciálnu pomoc si vyžaduje aj seboroická dermatitída (pri ktorej vznikajú mastné lupiny) a psoriáza vo vlasoch. (Pri týchto stavoch je najlepšie zaobstarať si dermokozmetiku zameranú na konkrétny kožný problém. Skvelým tipom sú konopné šampóny z drogérie.)

Ak situácia nie je taká vážna, siahnite po šampónoch, s obsahom:

 • Kyselinu hyalurónovú
 • Uhoľný decht (funguje aj pri niektorých kožných problémoch)
 • Kokosový olej

Olejové zábaly hlavy by nemali chýbať v ďalšej cielenej starostlivosti. (Olej vmasírujete do pokožky hlavy, necháte chvíľu pôsobiť a potom ho umyjete šampónom.)

sucha pokožka olivovy olej

Doplnky stravy na suchú pokožku

Nemôžete sa o svoju pleť starať len zvonku, aby jej nič nechýbalo. Stabilný prísun vitamínov, minerálov, stopových prvkov a bylinných extraktov je tiež veľmi dôležitý na stimuláciu rastu vlasov, udržanie normálneho vzhľadu pokožky a nechtov a dodanie energie bunkám na ich obnovu (pivovarské kvasnice sú skvelým spôsobom, ako zabezpečiť dokonalú výživu.)

Samozrejme, môžete sa zaručiť, že sa o seba začnete starať už od zajtra a budete jesť veľa ovocia, zeleniny a iných čerstvých potravín. Ale buďme úprimní, napriek dobrým úmyslom počiatočné nadšenie nevydrží. (Navyše, veľa vecí nám nemusí ani chutiť.) Preto je rozumné investovať do prírodných doplnkov, ktoré pôsobia na vašu pokožku, vlasy a nechty. Tie naozaj dobré vám okrem vitamínov (vitamín C, vitamín E, vitamíny skupiny B) ponúknu aj niečo navyše. Napríklad spomínané výťažky z prasličky a žihľavy alebo pivovarské kvasnice.

Správna starostlivosť o pokožku tela

Kožu nemáme len na tvári. Preto by sme nemali zanedbávať zvyšok tela. Ak chcete, aby vaša pokožka prosperovala, pravidelne ju premasťujte a z času na čas jej doprajte peeling, aby ste ju zbavili šupiniek a odumretých buniek. Nesprchujte sa tiež v príliš horúcej vode, ktorá ju môže ešte viac vysušiť.

Ako na to?

Teraz poznáte recept, ktorý vás dovedie k úspechu. Dávajte však pozor, aby ste nevyradili vnútornú výživu, ktorá je pre normálny vzhľad pleti kľúčová. V tomto ohľade ho môžu poskytnúť vysokokvalitné prírodné potravinové doplnky, v ktorých zložení nájdete prasličku, kyselinu hyalurónovú, vitamín B5, vitamín B9, pivovarské kvasnice a mnoho ďalších živín. Ani ten najlepší šampón alebo krém nedokáže zázraky.

Špecializovaná kozmetika pre úspešný rast vlasov

Výrobky VLASIMO® boli vyvíjané s jasným cieľom - podporiť rast vlasov, zmierniť vypadávanie a výrazne oživiť vlasové folikuly na tvorbu nových vlasov.

NAŠTARTOVAŤ VLASY

UNIKÁTNA ZĽAVA 10 %
Špecializovaná kozmetika a kúra na podporu rastu vlasov a redukciu vypadávania.
RASTIEME10
iba dnes
UNIKÁTNA ZĽAVA 10 %
Špecializovaná kozmetika a kúra na podporu rastu vlasov a redukciu vypadávania.
RASTIEME10
iba dnes