Keď sa na seba každé ráno pozeráte do zrkadla, zdá sa vám, že vaše vlasy vyzerajú stále horšie a horšie? Možno je to tým, že sú poškodené a potrebujú pomoc! Neviete, kde začať? Všetky dôležité informácie týkajúce sa regenerácie vlasov vám ponúkneme v dnešnom článku.
Vlasy, ktoré pripomínajú metlu alebo vtáčie hniezdo, nie sú práve pekný pohľad. Lenže, ako sa o ne správne starať, keď nás to nikto nikdy nenaučil? Rozhodne totiž neplatí, že vlasy potrebujú pre svoju krásu len pravidelné umývanie a česanie.
Poškodenie, ktoré môže postupne vznikať, môže mať veľa spoločného so starnutím vlasových vlákien a niektorých ich častí. (Vedeli ste, že končeky vlasov sú najstaršie, a preto sú citlivé na to, ako sa s nimi zaobchádza?) Ďalšou možnou hrozbou môže byť nesprávna starostlivosť, zanedbávanie vlastného zdravia alebo voľba nevhodnej kozmetiky.
Odteraz však vďaka nasledujúcim informáciám a tipom budete robiť všetko správne!
Ako obnoviť poškodené vlasy?
Na úvod si nebudeme klamať. Ak sú vlasy veľmi poškodené, nepôjde o proces, ktorý by trval päť minút. Niekedy sa vlasy spamätávajú z poškodenia aj niekoľko mesiacov. Chce to teda trpezlivosť a správne zvolenú stratégiu, ktorá vám môže pomôcť dosiahnuť rýchlejšie výsledky.
Niekedy môže byť kľúčová aj dlhodobá spolupráca s kaderníkom, ktorému dôverujete. Ak sú vlasy napríklad úplne spálené od peroxidu alebo žehličky, jediné, čo ich môže (relatívne) zachrániť, je správne zvolený strih.
Vonkajšia a vnútorná regenerácia vlasov
Zaujíma vás hĺbková regenerácia vlasov, ale neviete, ako na to? V prvom rade je dôležité povedať, že regenerácia existuje dvojitého typu – vonkajšia a vnútorná.
Zatiaľ čo vonkajšia zahŕňa používanie kvalitných vlasových prípravkov a úpravu starostlivosti, vnútorná regenerácia spočíva v upravenej vnútornej výžive, ktorá vlasom poskytuje dostatok živín pre ich normálny rast a vzhľad.
Ani jeden z týchto spôsobov regenerácie nie je lepší alebo horší – oba sú pre našu krásu nevyhnutné.
6 tipov, ako regenerovať vlasy
Tip | Popis |
---|---|
Výživové doplnky | Užívanie vitamínov, minerálov a bylín (napr. žihľava, pivovarské kvasnice, praslička) na zlepšenie výživy vlasov. |
Prírodná kozmetika | Používanie šampónov a kondicionérov bez parabénov a silikónov, s obsahom prírodných zložiek ako aloe vera alebo žihľava. |
Zastrihnutie vlasov | Odstránenie poškodených končekov vlasov profesionálnym kaderníkom na podporu regenerácie. |
Obmedzenie tepelného stylingu | Vyhnite sa kulmám a žehličkám, používajte fén na nízke teploty a chráňte vlasy pred lámaním. |
Ochrana pred slnkom | Používanie produktov s UV filtrom a nosenie pokrývky hlavy počas slnečných dní. |
Hodvábne pomôcky | Používanie hodvábnych obliečok na vankúše alebo spacích čiapok na minimalizáciu poškodenia vlasov trením. |
Výživové doplnky na vlasy
Vlasy vám vypadávajú, nechcú dobre rásť a celkovo vyzerajú, že nie sú v najlepšej kondícii? Kľúčovým pilierom v tomto smere je stabilný prísun vitamínov, minerálov a bylín. Niektoré z nich môžu podporovať pružnosť vlasov, iné zas môžu chrániť bunky vlasových vlákien pred predčasným poškodením a starnutím.
Doplnok stravy na vlasy a na podporu ich rastu by mal určite obsahovať:
- Žihľavu dvojdomú
- Pivovarské kvasnice
- Prasličku roľnú
- Vitamíny skupiny B
- Metionín
- Kolagén
A mnoho ďalších látok.
Nezabúdajte na to, že je dôležité užívať takýto doplnok niekoľko týždňov až mesiacov. Ide totiž o proces, ktorého výsledky nie sú viditeľné zo dňa na deň.
Prírodná kozmetika
Vlasy, ktoré si v poslednom čase niečím prešli, vám poďakujú aj za citlivý výber kvalitnej starostlivosti. Snažte sa uprednostniť predovšetkým prírodné šampóny a kondicionéry, ktoré neobsahujú parabény, sulfáty ani silikóny a majú vysoký podiel prírodných a ošetrujúcich zložiek.
Znakom kvalitného prírodného šampónu je, ak v jeho zložení nájdete:
A mnoho dalších.
Kondicionér by mal ideálne pochádzať od rovnakého výrobcu a v jeho zložení by ste mali nájsť okrem kofeínu aj kurkumu a panthenol. Všetky tieto látky vlasy nielen šetrne čistia a vyživujú, ale tiež prispievajú k lepšiemu rozčesávaniu, ochrane a upravenému vzhľadu.
Ostrihajte všetko, čo vyzerá nezdravo a zle
Ako už bolo spomenuté, keď zhodnotíte, že vlasy nie sú práve v najlepšej kondícii, je dôležité nebáť sa a všetko poškodené ostrihať. Samozrejme, môžete to skúsiť doma, no profesionálny strih od kaderníka, ktorý rozumie vlasom, sa ničím nenahradí.
Tepelný styling
Stopku by mal dostať (aspoň na určitý čas) aj tepelný styling, ktorý vlasy oberá o vlhkosť a môže spôsobiť ich vysušovanie, poškodenie a lámanie. Napríklad vlnité vlasy dokážete vytvoriť aj pomocou špeciálnych natáčok alebo sponiek, takže vôbec nemusíte siahať po kulme.
Čo sa týka fénovania, občas si ho môžete dovoliť. Nikdy však nepoužívajte príliš vysokú teplotu, nezabúdajte na dodržiavanie dostatočnej vzdialenosti fénu od hlavy a nikdy nefénujte vlasy, keď z nich ešte odkvapkáva voda. (Vlasy by mali byť skôr vlhké.)
Ochrana pred slnkom
Áno, aj slnko a jeho UV lúče môžu mať na vlasy ničivý vplyv. Okrem toho, že slnko môže prispievať k vyblednutiu farby, môže vlasy aj výrazne vysušovať. Preto používajte laky na vlasy a iné ochranné prostriedky s UV filtrom. Počas slnečných dní nezabúdajte ani na nosenie pokrývky hlavy.
Hodvábne pomôcky
Možno ste to netušili, ale na vlasy a ich vzhľad môže mať negatívny vplyv aj váš vankúš. Ak sú jeho vlákna príliš hrubé, trenie vlasov o neho môže taktiež spôsobovať poškodenie. Z tohto dôvodu vyskúšajte hodvábne (alebo saténové) obliečky na vankúše. Alternatívou môžu byť špeciálne čiapky na spanie.
Čo vám odporúčame na záver? Predovšetkým to, že je skutočne dôležité kombinovať výživové doplnky na podporu rastu vlasov s kvalitnou prírodnou kozmetikou. Následne skúšajte aj ďalšie tipy z tohto článku, ktoré môžu proces regenerácie vlasov ešte o niečo urýchliť.