Kokosový olej: Aký má vplyv na vlasy?

Kokosové orechy obsahujú chutnú a voňavú dužinu a kokosové mlieko, ktoré sa často používa pri varení. V posledných rokoch sa však čoraz viac obraciame ku kokosovému oleju, ktorý nachádza bohaté uplatnenie aj v starostlivosti o našu pleť. Prečo je kokosový olej taký dobrý pre vlasy? A akými spôsobmi ho na ne možno použiť?

Kokosové orechy obsahujú chutnú a voňavú dužinu a kokosové mlieko, ktoré sa často používa pri varení. V posledných rokoch sa však čoraz viac obraciame ku kokosovému oleju, ktorý nachádza bohaté uplatnenie aj v starostlivosti o našu pleť. Prečo je to takKokokos je exotický orech, ktorý bol v nedávnej minulosti považovaný za luxusný tovar.

Najväčšiu popularitu si však pravdepodobne získal kokosový olej, pretože sa dá používať pri varení aj pri starostlivosti o seba. Možno ho napríklad aplikovať na pokožku alebo kučery.

Predčí kokosové mlieko na vlasy? A aký je najlepší spôsob jeho použitia?

Účinky a použitie kokosového oleja

Účinky a použitie kokosového oleja

Kokosový olej vzniká po vylisovaní kokosovej dužiny. Má pevnú formu, ale ak sa zahreje, skvapalní sa. Podobne ako iné oleje sa kokosový olej delí na panenský a rafinovaný. Tento olej sa v exotických krajinách používa na varenie, ale pridáva sa aj do kozmetických výrobkov na pleť a vlasy. Môže sa aplikovať aj do ústnej dutiny.

Predpokladá sa, že kokosový olej môže podporovať chudnutie, pretože telo ho vraj lepšie využíva na svoje fungovanie a menej ho ukladá. Prípadne sa predpokladá, že podporuje aj dlhší pocit sýtosti, takže teoreticky môže prispieť k lepšej kontrole prejedania sa.

Špecializovaná kozmetika pre úspešný rast vlasov

Výrobky VLASIMO® boli vyvíjané s jasným cieľom - podporiť rast vlasov, zmierniť vypadávanie a výrazne oživiť vlasové folikuly na tvorbu nových vlasov.

NAŠTARTOVAŤ VLASY

Tí, ktorí sú odvážni, môžu vyskúšať čistý kokosový olej ako lubrikant počas intímnych aktivít. V skutočnosti môže dobre vyhovovať ľuďom, ktorí majú citlivú pokožku. Máchanie čistého kokosového oleja v ústach po dobu 10-15 minút môže potom podporiť zdravie ústnej dutiny. Rozhodne však nekončite pri tradičnom čistení zubov.

Kokosový olej na vlasy

Aplikácia kokosového oleja na vlasy má mnoho výhod.

Môže im ponúknuť:

účinky kokosového oleja na vlasy

Kdy ho používat?

Největší užitek z používání kokosového oleje na vlasy budete mít tehdy, pokud dlouhodobě bojujete s poškozenými a lámavými vlasy, které vypadají už na první pohled nezdravě. Také může vyhovovat těm, které mají od přírody suché vlasy, které vyžadují zvýšenou ochranu proti lámání a třepení konečků.

V neposlední řadě mohou po kokosovém oleji sáhnout i dámy, které dlouhodobě bojují s lupy, suchou a svědivou pokožkou hlavy či akné na vlasové pokožce. Pokud však budete olej dávat až ke kořínkům, nikdy si nezapomeňte skutečně důkladně umýt vlasy, jinak budou mastné.

kedy používať kokosový olej

Jak se používá kokosový olej na vlasy?

Jedním ze způsobů, který můžete vyzkoušet, je maska na vlasy, kterou si dovedete snadno připravit i v domácích podmínkách. Pro takové účely je ale vhodné mít doma pořádnou sklenici kokosového oleje, aby vám vydržela na co nejdelší dobu.

Přiměřené množství kokosového oleje nechte krátce rozpustit a pak ho aplikujte na konečky a do délek, případně přímo na pokožku hlavy, kde ho necháte nějakou dobu pracovat. Vlasy si nejlépe skryjte pod starší ručník, aby došlo k vytvoření tepla. Posléze si vlasy umyjte tak, jak jste zvyklé.

Kokosový olej se dá v krajním případě použít i jako kondicionér. Když si umyjete vlasy šamponem, aplikujte kokosový olej do středních délek a ke konečkům a vlasy pročešte hřebenem. 

Ak máte kondicionér, ale obávate sa, že sa vám vlasy počas rozčesávania zacuchajú, skúste počas umývania naniesť na vlasy malé množstvo kokosového oleja. Krepatenie vlasov by malo byť minulosťou. Niektoré ženy si kokosový olej nanášajú na vlasy aj tesne pred umývaním, pretože by ich mal chrániť práve v tomto období, keď sú najzraniteľnejšie.

Množstvo kokosového oleja, ktoré použijete, závisí od typu a dĺžky vašich vlasov. Ak máte jemné vlasy, stačí len trochu a nikdy si ho nenanášajte až na hlavu. Ženy, ktoré majú poškodené, suché a kučeravé vlasy, môžu byť s množstvom trochu štedrejšie. Oplatí sa odmerať po lyžičkách. Za malé množstvo sa považuje 1 čajová lyžička, ale pri veľmi suchých, poškodených a hustých vlasoch môžu byť potrebné 2 polievkové lyžice.

ako kokosový olej pôsobí na vlasy

Čo ďalšie pomáha vlasom?

Hoci používanie kokosového oleja na vlasy môže mať svoje opodstatnenie, existujú aj iné tipy a triky, ktoré môžu viditeľne zlepšiť vzhľad vašich vlasov. Vnútornú výživu zabezpečia voľnopredajné prírodné doplnky na podporu vlasov, nechtov a pokožky obsahujúce žihľavu, prasličku, vitamíny skupiny B, pivovarské kvasnice, zinok, metionín, selén a mnohé ďalšie.

Nezabudnite tiež používať šetrné prírodné šampóny a kondicionéry bez sulfátov. V zložení šampónov hľadajte kofeín, aloe vera, extrakt zo žihľavy, mäty a levandule. Kondicionér by mal okrem kofeínu obsahovať aj panthenol a kurkumu.

V neposlednom rade obmedzte tepelný styling, na noc používajte ochranné účesy (napríklad zapletený chvost), umývajte si vlasy menej často a dbajte na ochranu pred UV žiarením.

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/diet/coconut-oil-good-for-you – Informácie o kokosovom oleji (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-coconut-oil – 10 výhod kokosového oleja (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/coconut-oil-and-hair – Kokosový olej na vlasy (anglicky)

Špecializovaná kozmetika pre úspešný rast vlasov

Výrobky VLASIMO® boli vyvíjané s jasným cieľom - podporiť rast vlasov, zmierniť vypadávanie a výrazne oživiť vlasové folikuly na tvorbu nových vlasov.

NAŠTARTOVAŤ VLASY

UNIKÁTNA ZĽAVA 10 %
Špecializovaná kozmetika a kúra na podporu rastu vlasov a redukciu vypadávania.
RASTIEME10
iba dnes
UNIKÁTNA ZĽAVA 10 %
Špecializovaná kozmetika a kúra na podporu rastu vlasov a redukciu vypadávania.
RASTIEME10
iba dnes