Vediete nekonečný boj s akné? Vyskúšajte tieto 3 tipy

Krásna a hladká pokožka bez nerovností je ideálom dnešnej doby. Ale čo ak vás trápi masívne akné na tvári alebo akné vo vlasoch, kvôli ktorému sa hanbíte ísť ku kaderníkovi? V takom prípade je každá rada drahá. V tomto článku vám však ponúkneme odpoveď.

Akné je problém. Nielen estetické, ale často aj zdravotné. Predovšetkým preto, že môže viesť k naozaj masívnym zápalom, ktoré môžu spôsobiť značné škody. Mnohým ľuďom by preto prospela cielená liečba akné. Nie vždy ju však dostanú v takom rozsahu, ako by potrebovali.

A tak sa s tým každý radšej zmieri alebo skúša drahé krémy a babské rady, ktoré však nemusia vždy pomôcť.

Keďže to môže byť veľmi frustrujúca skúsenosť, v dnešnom článku vám poskytneme podrobného sprievodcu všetkým, čo potrebujete vedieť.

proč vzniká akné

Prečo vzniká akné?

Začnime trochu technicky. Ľudská pokožka je posiata pórmi, ktoré jej umožňujú dýchať a vylučovať pot. Póry sa však môžu upchať nečistotami, ako je kožný maz, prachové častice a podobne. To vedie k rastu baktérií v danej oblasti. Čo je len krok k vzniku zápalu, pupienkov a akné. Keďže si veľa ľudí nevie dať pokoj, snažia sa ich zbaviť vymačkávaním. To im môže spôsobiť jazvy po akné, ktoré sa stanú škvrnou na ich inak bezchybnom zovňajšku.

Známe typy akné

Nie pupienok, ako pupienok. O tom vás ľahko presvedčíme o niečo nižšie, keď vám predstavíme niekoľko typov akné.

Špecializovaná kozmetika pre úspešný rast vlasov

Výrobky VLASIMO® boli vyvíjané s jasným cieľom - podporiť rast vlasov, zmierniť vypadávanie a výrazne oživiť vlasové folikuly na tvorbu nových vlasov.

NAŠTARTOVAŤ VLASY

Rozlišujeme:

  • Čierne bodky
  • Biele bodky
  • Papuly
  • Pustuly
  • Nodule
  • Cysty

Černé tečky určitě znáte. Jde o útvary, které jsou zakončené malým černým bodem. Ne vždy je jednoduché je vymáčknout. Většinou jsou způsobené nahromaděnými kožními buňkami a mazem. Bílé tečky mohou mít stejný základ, jako mají ty černé. Jen s tím rozdílem, že pór je oproti černým tečkám uzavřený bílou čepičkou. Oba tyto druhy akné se většinou vyskytují jen občasně a solitérně.

Vediete nekonečný boj s akné? Vyskúšajte tieto 3 tipy

Pri zápalových typoch akné prevládajú rôzne stavy, ako sú papuly, pustuly, uzlíky a cysty. Papula sa vytvorí, keď je zápal taký veľký, že sa steny pórov zrútia. Vzniká tak akné, ktoré je mäkké na dotyk a je orámované ružovkastou pokožkou. Pustuly sú na druhej strane naplnené hnisom. Zvyčajne sú jasne červené a môžu mať žltú alebo bielu čiapočku.

Podstatou nodulov je akné v hlbších vrstvách kože. Preto je prakticky nemožné liečiť ich v domácich podmienkach. Absolútne najhoršie sú však cysty, ktoré sú najhlbším typom akné a ktoré sú zvyčajne spôsobené rozsiahlym zápalom. Práve cysty vám najčastejšie zanechajú jazvy.

3 tipy, ako sa ho zbaviť

V prípade posledných dvoch typov akné je zbytočné pokúšať sa ich odstrániť doma. V takýchto prípadoch pomôže len návšteva skúseného dermatológa, ktorý vám predpíše špeciálnu kozmetiku alebo lieky proti akné.

V iných prípadoch však môžete samozrejme upraviť výskyt akné tým, ako sa o seba staráte. Po konzultácii s dermatológom môžete vyskúšať aj tieto zmeny, aby ste predišli horším typom zápalového akné.

Správne sa odlíčte
Vediete nekonečný boj s akné? Vyskúšajte tieto 3 tipy

Opakovanie je matkou múdrosti. Preto vám znovu pripomíname, že je hriechom ísť spať s nalíčenou tvárou. Vždy, bez ohľadu na to, aká ste unavená, keď prídete domov, siahnite po odličovači alebo oleji na odstránenie nánosov rúžu.

Dôležité je, aby to bol produkt, ktorý dokáže rozpustiť make-up, tekutý rúž a vodeodolnú riasenku. Ak chcete tvár zbaviť nečistôt, neváhajte použiť čistiaci gél na tvár a micelárnu vodu. (Nezabudnite ju však opláchnuť.) Vhodná je aj pleťová voda, ktorá pleť hydratuje a upokojuje.

Tvár by ste si mali umyť aj ráno po prebudení, keď sa na nej zachytia odumreté bunky a nečistoty, ktoré sa na nej zachytili v dôsledku potu a mazu z vankúša. Aj muži by si mali umývať tvár gélom proti akné!

Vediete nekonečný boj s akné? Vyskúšajte tieto 3 tipy Používajte správnu kozmetiku

Ak chcete mať istotu, že vaša pleť dostane presne to, čo potrebuje, zaobstarajte si kozmetiku na akné. Nemusia to byť drahé výrobky z drogérie (hoci aj tým sa v ťažších prípadoch pravdepodobne nevyhnete). Účinné produkty ponúkajú aj drogérie.

Zamerajte sa na produkty starostlivosti o mastnú, problematickú a aknóznu pleť. Či už hľadáte krém na tvár, make-up alebo masku. Z hľadiska zložiek hľadajte výrobky s kyselinou salicylovou, ílom alebo sírou.

Doprajte svojmu telu správnu výživu
Vediete nekonečný boj s akné? Vyskúšajte tieto 3 tipy

Vitamíny na akné neexistujú. Vitamíny, ktoré sú prospešné pre zdravie pokožky, však existujú! Patrí medzi ne vitamín C, vitamín E a vitamín A. Pre zdravú pleť je veľmi dôležitý aj zinok (a to na vnútorné aj vonkajšie použitie).

Ak si nie ste istí, či zvládnete zdravú stravu, ktorá obsahuje všetky vyššie uvedené látky (a v dostatočnom množstve), užívajte prírodné doplnky, ktoré vám pomôžu maximalizovať účinok vášho úsilia. Niektoré z nich dokonca obsahujú bylinky na akné.

Ako sa zbaviť jaziev po akné

Ale čo ak bola škoda spôsobená už dávno? Naozaj vás to predurčuje k tomu, aby ste chodili s viditeľnými jazvami?

Ak ich vnímate ako naozaj veľký problém, poraďte sa so svojím kožným lekárom o možnostiach estetickej liečby, ktorá pomôže znížiť viditeľnosť jaziev. Počítajte však s tým, že zaň zaplatíte. Ploché jazvy sa dajú zamaskovať dobrým make-upom. Môžete tiež skúsiť jazvy premazať olejom s vitamínom A.

Čo z toho vyplýva? V prvom rade je určite lepšie cielene predchádzať akné. Takže si zapamätajte. Kvalitná starostlivosť o pleť, ktorá zahŕňa pravidelné čistenie a zdravšiu stravu podporenú dlhodobým užívaním prírodného výživového doplnku, akým je napríklad české Vlasimo, je cestou, ktorá vás aj napriek občasným problémom môže doviesť k vytúženému úspechu.

Špecializovaná kozmetika pre úspešný rast vlasov

Výrobky VLASIMO® boli vyvíjané s jasným cieľom - podporiť rast vlasov, zmierniť vypadávanie a výrazne oživiť vlasové folikuly na tvorbu nových vlasov.

NAŠTARTOVAŤ VLASY

UNIKÁTNA ZĽAVA 10 %
Špecializovaná kozmetika a kúra na podporu rastu vlasov a redukciu vypadávania.
RASTIEME10
iba dnes
UNIKÁTNA ZĽAVA 10 %
Špecializovaná kozmetika a kúra na podporu rastu vlasov a redukciu vypadávania.
RASTIEME10
iba dnes